Prohledat tento blog

sobota 23. února 2019

Prasí se do punku, intošiMiluju punk music.  Považuju za víc ten kontext, vyjádření, téma, leč nakulený lampáče prostě vyhledávám. Syrovost. Raw. Pro mě je to spíš pár chatrčí na dobytym území, než stavění satelitu pro otroky. Ta punk music. Vpřed žene hlad po tvorbě, spíš než zaplňování spíží.

Nevyhledávám okostýmovaný panáčky s zelenym čírkem, co povykujou , že prezident je nuzna.  Von je totiž víc pankáč než oni. Dobrej pankáč. Říká si co chce, chlastá si co chce, pádluje si na čem chce a čim chce, když na to příde, vrávorá, sem tam padne na zem, a schází se s lidma, o kterejch se říká, že není dobrý si vopřít ani kolo na stejný ulici jako voni. Bulvár pro lobotomiky si s nim plní stránky, a vo to de. Pro média je pravý boží požehnání. Jako punk byl, když začal. Punk je na hradě, ale na hradech se nehraje. 

Tak kdo je tada na hudební scéně ten Punk? Určo to není šedá zóna, chatař a chalupář revoluce, trabantista režimu a zejvl popu. Punk se nedá dělat na fraktály a kempery. Pokud jde o kapely, máme vůbec nějaký? Jsou tu vůbec nějaký? Nesrozumitelný crusti, či há céčka? Dětskej jakopank  popíků, co je to ještě baví? Nebo sichrhajc bomber styl bejvalý hlavní vlny devadesátek? Těma čírama to dneska nevytrhnou.  Je to retro jako trampský Ahoj kamaráde, žracáky a cancáky s vocasem na klobouku, prostě je to pryč. Ale Punk ne.

Je to cesta, která je punkem, když kapela spolu ani nekomunikuje? Jde jen o prachy. Proto choděj přeci do práce, tedy do kapely. Aby mohli jezdit na motorce, sedět na chatě na rybách a je to. Je to punk, bejvalý  vzoři, co si hlavně řídí si v podmínkách vystoupení svůj obsah ledničky? Asi je. Protože jim to projde. A to stačí?

Blíž snad punku je možnostmi underground. Zase ale ne ta stěžovatelská setkání bejvalejch na mlejnech a farmách. To je revival sama sebe. Jsou to paradoxy, že se dobrý nápady a žhavost od sebe odlučujou jak olej jak voda, aspoň co se punku týče.  

Ta iluze, že kdo řekne, punkem bude, ta je dutá. Sdělení, že sem přišel domu a mám kocovinu po ránu a v ledničce nic není, to oslovuje masy, co jsou debutanty na scéně života.  Dorůstající publikum je dobrá obchodní cílovka. Náboj sociálně pichlavýho a dostatečně chytrýho sdělení tam není.  Lidská punkovost dlí v překvapení. Těžko říct, zda je to fak překvapení, že se vypilo a došlo, když se narodí, tak umře. 

Je to dost punk, ty třepetalky hraní na útulkových fesťákách? Úmysly cest do pekel. Nebo je echt punk in počítat na vystoupení se straight edge s prostorem pro kojení? Mávat bezpečnejma zónama pro nesocializovaný paka? Jistý je, že to se samo za to vydává. Abstinentskej večírek Klapka Jeromeho.

Muzika je hlavně dobrý divadlo. A punk neskončil. Pokud je, tak v plánu nemá nic podobnýho. A kdo ladí je vůl.

Žádné komentáře:

Okomentovat