Prohledat tento blog

úterý 5. března 2019

Když viset, tak dobře


Litrfree Writer

Co je dneska slovo filosofie? No, jasně, nadávka. Stačí nestačit s argumenty a plivnout:  Nefilozofuj.

  To můžete povídat holubum, že to, co tady je, není následek anticko-římský civilizace. Včetně struktury hodnot. Zdravíme se, ctíme se, i když často hovadsky, a pořád řešíme to samý: Co je dobro. Že nejde hromada sněhu přemisťovat špinavou lopatou.

  Ale, vykrad sem dva papeže papeže, který z toho anticko-římství taky vznikli. A promíchal to. Názory na věc jsou. To je jistý, ty má i mumlající socnet trolik. I poslanec jakýhokoliv kalibru, co si myslí, že je víc než nic, jako my. Jako já. Jako ty. 

   Moderní filosofie opominula zaměřit své zkoumání na samo bytí. Schopnost člověka poznat pravdu. Tak jistěže, to nepřinese preference jako naslouchání davu. Dělat ozvěnu tupcum k mandátu stačí. Zpět k filosofii. Co to znamená?  To by totiž říkala, že dav je dav. A dobře mu tak. Možnosti jsou.  Filosofické zkoumání se ztratilo tekutých v píscích všeobecného skepticismu. Je lehčí zakázat, než vytvářet příležitost lidem k žití. 

   Vytváří se diktatura relativismu, který nic neuznává za definitivní.  Pro který je jedinou mírou vlastní já a jeho choutky. Supr. Máme jiné měřítko? Nabízí ho stejnými zbraněmi filosofie? No, asi jo. Potom ale ten člověk filosof čumí z davu jako kůl v plotě, a masy na něj pořvávají. Jde o zvyk, to ke hře patří od furt. Být filosofem beta samečci nedaj, i kdyby měli vosum doktorátů či zhulenej kubík ganji.  Je to pravda? 

   Pravda je taková, jak se soudí, nemůže být poznána. Tak to jsem fakt zažil, že jeden floutek řek: Nevím, necítím se být v dané problematice odborníkem, a pak mluvil deset minut, a skončil tím, že to je jeho názor.  Vyrazil mi dech tím, že nechal o své pravdě hlasovat. Jak teda na ni, na pravdu, na lidské bytí? Lze se k ní postupně přibližovat, ale jen po malých krůčcích. Neexistuje nastavení života na vzor pravda. Nebo jo? 

  O tom se moc nemluví, neznepokojovat stroj na peníze, masy pracujících. Bezva je, pokud jste znalý věci a fakt filosof, že revoluce poháněné nefilosofy prvně věší filosofy. Za něco takového, jako teď čtete.  A pak ve jménu rodin a dětí jednaj, co jiného. Co je na tom bezva, na tom věšení? No, smrtelný zařízení pro filosofy je nový, žádnej volítanej verk Bůh ví po kom, má to sledovanost, a choděj na to lidi.

Žádné komentáře:

Okomentovat